Kdy koupit již existující podnik?

Kdy koupit již existující podnik?

Dub 10, 2018 / By : / Category : Podnikání

Pokud jste se rozhodli, že začnete samostatně podnikat a to tak, že koupíte již existující podnik, měli byste mít tuto koupi předem velmi dobře promyšlenou, neboť se nepochybně nebude jednat o malou investici. Co je na koupi již stávajícího podniku nejatraktivnější? Pravděpodobně to, že očekáváte, že budete mít zisk v podstatě od prvního dne, kdy bude podnik Váš. Podnikatelé, kteří rozjíždí vlastní nový business, musí počítat s tím, že s největší pravděpodobností bude jejich podnik v počátcích spíše ztrátový a oni jej budou muset po určitou dobu dotovat, než se podnikání rozjede podle jejich představ a oni začnou vydělávat. Další výhodou koupě již fungujícího podniku je, že nebudete muset hledat žádné provozní prostory, vybírat a nakupovat zařízení či hledat nové zaměstnance, dodavatele a zákazníky.
skleněná budova
To vše platí samozřejmě především v případech, kdy odkupujete prosperující firmu. Pokud Vaše právě nabytá firma bude mít zdravý základ, bude se Vám na něm dobře stavět. Budete moci velmi záhy uvažovat o určitých inovacích, rozšířeních atd. Neměl by pro vás být problém nahlédnout do záznamů o předchozím prodeji a vedení firmy, takže budete mít finanční situaci celkem dobře zmapovanou.

Jaké jsou nevýhody koupě fungující firmy?

Jednou z největších výhod v případě koupě dobře prosperující firmy je to, že za ni zaplatíte nemalou částku. Je jasné, že nebudete platit jen za samostatné prostory a vybavení, ale především za dobré renomé, zkrátka za dobrou zavedenou pozici na trhu. Je to přirozeně daň za to, že budete od prvních okamžiku výděleční. Nicméně je na Vás, abyste si spočítali, zda je pro Vás tato investice skutečně tak výhodná, nebo zda by nebylo lepší investovat do vlastního začínajícího podniku. Zejména pokud si připustíte tu možnost, že ne vše bude takové, jak se na první pohled jeví.
muž u tabule
I fungující firma může mít tzv. skryté vady. Velmi záhy po převzetí firmy, můžete zjistit, že prostory nejsou tak vyhovující, jak jste si původně mysleli, vybavení může být zastaralé atd. Také není dobré příliš spoléhat na to, co jste viděli v účetních knihách. Firma, která mohla doposud velmi dobře prosperovat, se může velmi záhy ocitnout v nepříznivé situaci. Účetní knihy rozhodně neposkytují úplný obrázek o celkovém stavu podniku a jeho úspěšnosti na trhu z dlouhodobého hlediska.